Informace o stavbě domu, bydlení a zahrádce. Spousta nápadů, návrhů a inspirací.

Řecký styl bydlení je to pravé olivové

Máte rádi Řecko v detailech, jeho památky, jídlo i pití? Bydlete v řeckém stylu. Interiér zařiďte střídmě nábytkem, hledejte zemité barvy, které vám připomenou řecké ostrovy. Promítněte si domů kousek sluncem prohřáté pohody.

Už jste se někdy dostali na dovolenou do Řecka? Snad pro každého je tato středomořská destinace příslibem klidu, pohody a super relaxace. Vynecháme-li současné ekonomické problémy, které stát má, je oddech na pevninské části Řecka i na ostrovech vždy kouzelný. Přeneste si část vzpomínek na báječnou dovču k sobě domů a pořiďte si něco z bydlení v řeckém stylu.

Řecký styl bydlení si zařídite doma třeba s moderní ložnicí Florentin z e-shopu MT-nábytek.cz

Řecký styl bydlení si zařídite doma třeba s moderní ložnicí Florentin z e-shopu MT-nábytek.cz

Snažte se o odlehčenou atmosféru, vycházející z blízkosti moře a svěžího povětří, ale i z typického způsobu bydlení v tradičních bílených domcích na pobřeží. Zkombinujte modrou a bílou barvu, židličky či malý stolek na balkóně.
„Poklidné tempo v Řecku mne vždycky dostane, a i když nemáme místo na vilku v řeckém stylu, ráda si přinesu domů pohodu a připomínám si teplo a sluníčko, když je venku příšerně,“ říká Helena Václavková z Brna. „Pořídila jsem si teď třeba pěknou vyřezávanou truhlu,“ dodala.

Řecký styl bydlení je jednoduchý, ale elegantní s přírodními materiály

Řekové mají v oblibě nábytek ze dřeva. Místnosti zdobte jednoduše, ale elegantně. Připlaťte si za ruční výrobu bytových doplňků, vypadají velice hezky. Líbí se vám rohože z přírodních matriálů? Sem s nimi, nahraďte jimi klasiku v podobě koberců. U postelí nezapomeňte na noční stolky, třeba i s patinou nebo starožitné.

 

Uvařte si doma řeckou specialitu a stolujte u jídelního setu Solona z internetového obchodu MT-nábytek.cz.

Uvařte si doma řeckou specialitu a stolujte u jídelního setu Solona z internetového obchodu MT-nábytek.cz.

 

Barevná klasika je v řeckém stylu kombinace modré s bílou. Při pohledu na ně mne osobně, stejně jako asi řadu dalších lidí, okamžitě napadne úžasná kombinace bílých oblaků a modrého moře. Pro optické zvětšení a projasnění menšího interiéru vymalujte bíle stěny. Ne příliš sytě modrým stropem jej navíc zútulníte.

      Pár obecných pravidel pro bydlení v řeckém stylu:
• barevně kombinujte modrou a bílou
• preferujte oblé hrany před ostrými
• využívejte vestavěné police a skříně, niky
• při zařizování nábytkem buďte střídmí,
• vsaďte na dřevo, kov a ratan,
• skvěle vypadají pískové a zemité odstíny

Z dovolené na řeckých ostrovech se nedávno vrátil čtenář jedné z internetových diskuzí Filip z Olomouce.„Dostalo mne jednoduché, ale vkusné a účelné vybavení pokojů, proto to zkusím i u nás doma,“ plánuje změnu svého bydlení „V koupelně si taky nechám na prádlo pletený koš a pro odkládání ručníků, osušek a koupelnového textilu zrestauruji bývalý zahradní žebřík,“ popsal.

 

Posezení v pohodlné sedačce ozdobte doplňky, které vám připomenou středomořskou dovolenou v Řecku.

Posezení v pohodlné sedačce ozdobte doplňky, které vám připomenou středomořskou dovolenou v Řecku.

 

Nadchli jste se pro řecký styl bydlení? Vybírejte si takový nábytek, který bude s jasným malováním skvěle kontrastovat. Parádní vzor – jednoduše obílené zdi a letitý stůl s oprýskanou lavicí. Zvolte zejména zemité barvy, odstíny od jemných pískových po tmavě hnědé. Když to tak popisuji, úplně vidím příjemný a vzdušný prostor, vhodný k odpočinku a načerpání nové energie.

Ale pozor: Často zmiňovaná střídmost řeckého stylu nutně neznamená sterilní vybavení poustevny. Kupte si oblíbené doplňky, bytový textil, netradiční svítidla nebo zrcadla. Vše korunujte mohutnými rostlinami v dřevěných nebo hliněných nádobách, palmami či citrusovníky.

 

Jídelní set Slavoj z e-shopu MT-nábytek.cz je ideálním místem pro oběd v řeckém stylu pro šest osob

Jídelní set Slavoj z e-shopu MT-nábytek.cz je ideálním místem pro oběd v řeckém stylu pro šest osob

 

Pohodovou atmosféru v Řecku doplňuje i typická kuchyně, založená na čerstvých surovinách. Při dovolené určitě nevynechejte vynikající ryby i mořské plody, skvělé tzatziki z jogurtu, okurek a česneku, nebo musaku z několika vrstev zapečených dobrot. Ochutnejte anýzový likér ouzo, víno s pryskyřicí retzinu či Metaxu, směs koření, brandy a vína. V horku vás osvěží i výborné frappé.
Znáte recept na tuto ideální kávu pro horké dny? Do šejkru (klidně i z plastu) dejte:

  • 2-3 lžičky instantní kávy, např. Nescafé Classic
  • trochu cukru (netřeba, podle chuti)
  • pár kostek ledu
  • cca 1 dcl studené vody

Vytřepejte do pěny, nalijte do vychlazené sklenice s pár kostkami ledu, podle chuti přidejte trochu mléka nebo smetany, ale není to nutné. Dolijte vodou a hotovo, můžete podávat.

Připomeňte si atmosféru středomořského Řecka jednou z nejznámějších klasických ukázek a melodií na následujícím videu:

Řecko dalo Evropě v minulosti pevné základy kultury. Odkaz země v tomto směru je nadčasový, inspiruje zejména architekturu a prolíná všechna století a slohy. Někteří autoři připisují Řekům vynález židle. Jakýmsi jejím předchůdcem byla typická čtyřnohá sedačka diphros. Řekové jedli vleže a stoly využívali zejména k přípravě obětin pro bohy.

Jídla se v Řecku podávala vlažná, protože v tamním podnebí to místní mají nejraději. Starý vtip říká, že manželka volala manžela k obědu se slovy: „Pojď jíst, než ti to jídlo zteplá!“

Víte, že střídmým způsobem si zařizovali své domácnosti bohatší lidé už ve starověkém Řecku? Jeho obyvatelé si na velkou okázalost příliš nepotrpěli. Například skříně začali používat až v době římské. Kvalitní dřevo pro výrobu nábytku se navíc tehdy dost špatně shánělo. I tak staří Řekové milovali dřevěná lehátka i vyřezávané truhly na oblečení, šperky a předměty denní potřeby.

 

Typické doplňky v řeckém stylu nejlépe vyniknou u sedačky Anselma z e-shopu MT-nábytek.cz

Typické doplňky v řeckém stylu nejlépe vyniknou u sedačky Anselma z e-shopu MT-nábytek.cz

 

O řeckém vnímání času krásně povídá na portálu iDNES.cz režisér George Agathonikiadis. V zemi má podle něj čas lidskou veličinu. Když se v pětatřiceti letech vracel do rodného Řecka, chybělo mu dodržování předpisů a systém. „…Jistota, že autobus přijede včas. Ale řecký řidič se hájil: ‚Vezl jsem Sofii a Mariku, je jim osmdesát, tak je zavezu až před dům, pomůžu jim vystoupit – a tím se zdržím.‘ Mohl jsem mu něco vytknout?“ popisuje v rozhovoru.

Inspirujte se skvělými interiéry v řeckém stylu na síti Pinterest.

Minimalistické řecké interiéry působí mnohem větším dojmem. Postrádají totiž velkou spoustu věcí, které jste si zvykli používat. Atmosféru třeba v ložnici tak můžete vrátit do časů, kdy se večer četlo při petrolejce. Civilizovaný život v interiéru „po řecku“ je zkrátka jednodušší, než si dokážete připustit. Pro větší pohodlí si ale pro jistotu pořiďte praktická svítidla.

Zdroj: MT nábytek

 

 

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net