Informace o stavbě domu, bydlení a zahrádce. Spousta nápadů, návrhů a inspirací.

Bydlení – barvy v bytě

Navzdory tomu, jak býváme vytíženi v práci a tvrdíme, že se domů chodíme jen vyspat, ve skutečnosti nám na tom, jak bydlíme, velmi záleží. Pocit ze svého bydlení, který si s sebou neseme, je navíc poměrně důležitý. Může v nás probouzet harmonii, nebo také špatnou náladu…

Příjemnou atmosféru bytu nebo domku přitom navozuje několik nezbytností. Tou základní je celková útulnost. K té přispívají: dobře zabydlený prostor, příjemné barvy, ale i třeba příjemně nízké stropy. Svou roli samozřejmě hrají i doplňky a designové prvky, kterými se obklopujeme.

 

V hlavní roli prostor

Jistě se všichni shodneme, že velkou roli hraje to, jak velký prostor obýváme. Velký prostor s vysokými stropy může působit neútulně, malý přeplněný zase chaoticky. Co takhle pár tipů, co s tím?

Vyzrát na vysoké stropy je hračka

Pokud žijete v bytě s vysokými stropy (zpravidla ve starých cihlových domech), máme pro vás tip. Vymalujte si stěny nějakou výraznou barvou a to zhruba do tří čtvrtin výšky stěn pokoje. Díky tomuto triku bude váš interiér vypadat menší a útulnější.

Jak „nafouknout“ malý prostor

Na druhou stranu stísněné prostory malých bytů mohou vyvolávat úzkost. I tady si ale můžeme pomoci optickým klamem – použijeme v interiéru několik vysokých zrcadel.

2. Výmalba, Foto: jasleen_kaur

2. Výmalba
Foto: jasleen_kaur

Zvolte zrcadla s dekorativním designem, prostor se díky nim vizuálně zvětší, a pokud vyberete zrcadlo se zajímavým tvarem nebo s nevšední barevností rámu, získáte i pěkný interiérový doplněk.

Jak vymalovat stísněné prostory

Pro výmalbu malých prostorů doporučujeme klasickou bílou barvu. Ta navozuje pocit neohraničenosti a vzdušnosti.

Hodí se třeba i světle modrá nebo opravdu velmi jemné pastelové odstíny – bleděmodrá, meruňková, lososová, zelenkavá apod.

Tím jsme se dostali k další kapitole, která je při hledání útulného domu neopomenutelná, a to jsou:

 

Barvy v bytě

Dle odborníků můžeme rozeznat až sedm milionů barevných odstínů, ale pouze pro osm tisíc z nich existuje název. Barvy působí na každého z nás, vyvolávají v nás emoce a působí i na naše zdraví. Proto je nesmírně důležité pečlivě si vybrat barvy, kterými se obklopujeme.

Barvy na stěnách, nábytku a bytových doplňcích dokážou místnost  opticky zvětšit, zmenšit, zúžit nebo rozšířit, ale také výrazně prosvětlit. Mají schopnost vyvolat v nás pocit smutku, stejně jako představu neporazitelnosti a energie. Už víte, jakou si vybrat?

Barva bílá

Bílá barva je barva neutrální, prostá, lehká a čistá, která se hodí takřka do všech místností. Je to barva, která opticky zvětší prostor a bude nejlépe odrážet světlo, tudíž bychom ji měli stoprocentně volit v menších prostorách a malometrážních bytech. Na druhou stranu ale oslňuje a unavuje oči, a proto vždy vyžaduje doplnění jinými barvami, které harmonicky upoutávají pozornost.

Ve větších místnostech se bílá barva kombinuje s tmavšími doplňky a prvky v teplých barevných odstínech. Velmi módní je sedací nábytek v odstínech vanilkové, smetanové a bílé.

Barva oranžová

Oranžová barva je velmi oblíbenou barvou nejen bytových a interiérových designerů, ale i mnohých zákazníků, kteří tuto barvu již delší dobu volí do svých bytů. Tato barva má pozitivní vliv na psychiku člověka, dobře podporuje trávení, pomáhá překonávat depresi a dle studií posiluje tělo. Charakteristika této barvy je lehká dráždivost, provokativnost, energetičnost a chuť do života. Je to teplá a veselá barva, která osvěžuje a rozšiřuje prostor.

Proto se hodí do malých nebo tmavších místností, kam během dne nepřijde mnoho přirozeného světla. Obecně je její nejčastější využití v jídelnách, obytných halách a částečně i v ložnicích.

Barva zelená

Zelená barva evokuje přírodu, ekologii, volnost a naději, je symbolem vegetativního života, jenž podporuje růst a rozvoj. Zelená barva dokáže v člověku vyvolat pocity sounáležitosti s ostatními, rozvinout přátelství a utvářet dobré harmonické vztahy. Zelená se stává velmi módní barvou, a to ve všech odstínech od těch nejjemnějších přes tlumené s přídavkem šedé či olivové až po ty nejtmavší odstíny. Nejvhodnější místností pro zelenou barvu je pracovna nebo studovna, kde je potřeba vysoké koncentrace. S velkým úspěchem ji můžeme použít i do koupelny.

Barva červená

Červená je barvou aktivní a povzbuzující, jenž dodává lidskému organismu potřebnou energii a probouzí v člověku životní sílu, lásku a jistou dávku odvahy. V interiéru působí červená barva velmi výrazně a efektně. Ve svém protipólu je barvou krve, násilí, boje a zuřivosti. Velmi zřídka je tato barva používána k vymalování stěn. Většinou se objevuje v doplňcích nebo v provedení kuchyňské linky. Červená barva podporuje chuť k jídlu a vytváří příjemnou pohodu. Proto ji do jídelního koutu či kuchyně volíme poměrně často. Tato volba je ovšem špatná v případě, že má člověk problémy s nadváhou. (Naproti tomu modrá a modrozelená drží apetit na uzdě.)

Hodí se do pochmurných  a jednotvárných prostor, nikdy ne do ložnice.

Barva fialová

Fialová barva se stává stále oblíbenější barvou mnohých zákazníků, a to pravděpodobně proto, že pomáhá harmonizovat duchovní i fyzickou energii a přináší do života inspiraci. V kombinaci s tmavšími doplňky přináší do prostoru rovnováhu a aktuální módnost. Jako pokojová barva se příliš nehodí, protože ve velkém množství může vyvolat deprimující náladu. Rozhodne-li se člověk pro fialovou i přesto, měl by ji zjasnit a neutralizovat větším množstvím bílé.

Barva žlutá

Barva slunce, která rozsvítí celou místnost a zaplní ji pozitivní energií. Dává prostoru slunečný, radostný nádech. Tato barva má pozitivní, povzbuzující účinek a podněcuje k práci, zvlášť v duchovní oblasti.

Není vhodné touto barvou vymalovat všechny čtyři stěny, jelikož nás z ní po určité době budou bolet oči. Vhodnými doplňky jsou přírodní materiály, například ratanový nábytek nebo nábytek z masivního dřeva.

Barva modrá

Tato barva uvolňuje a uklidňuje mysl, proto si dlouhodobě udržuje prvenství v oblíbenosti barev. Nejvhodnější místností pro umístění modré barvy je koupelna, jelikož se jedná o barvu vody a v této kombinaci působí relaxačně. Nejčastěji se však s modrou barvou setkáváme v ložnicích. Nejspíš proto, že dokáže odbourávat pocit samoty a opuštěnosti. Modrá nejlépe vynikne v kombinaci s bílou barvou, kdy můžeme odstín modré použít na stěny a bílým nebo krémovým nábytkem doplnit interiér. Tyrkysově modrá barva perfektně ladí s přírodními materiály, kdy nejlepšího efektu docílíme palubkovou podlahou v ořechovém dekoru.

Barva růžová

Dává prostoru rys ženskosti a náročnosti, vyvolává něžnost a povzbuzuje dobrou náladu.

 

 

Barva hnědá

Svým přírodním charakterem se dobře hodí k rustikálnímu, pohodlnému a útulnému zařízení. Člověk by ji ale měl kombinovat s teplými barvami, jako je například žlutá nebo oranžová, aby docílil živějších efektů.

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net