Máte sen, že si postavíte svůj vysněný dům? Jestliže si chcete pořídit svůj nový domov, určitě si nejdřív přečtěte tento návod.
Jeden z velmi důležitých úkolů, které musíte udělat než se pustíte do stavby domu, je rozpočet.
Při sestavování rozpočtu musíte začít tím, co si vůbec můžete dovolit (kolik máte k dispozici financí), a jak náklady vašeho budoucího domu zapadají do vašich celkových plánů do budoucna. Zjednodušeně, je jednoduché si na dům půjčit, ale pak musíte mít i z čeho splácet.
Když máte stanovenou částku, kterou můžete do pořízení vložit, začněte od ní odečítat jednotlivé položky, jako jsou:
- náklady na pozemek,
- místní poplatky a daně,
- projektové a inženýrské poplatky (projekt a veškerá povolení),
- stavba (výkopové práce, sítě, základy, zdivo, rozvody, střecha, omítky, podlahy, sanita, obklady, topení, okna a dveře, fasáda, atd)
- vybavení (světla, přístroje, kuchyňská linka, spotřebiče, nábytek, atd.)
- okolí (zahrada, plot a brána, cesty a cestičky, atd.)
Ve finále zjistíte, jestli na to máte nebo ne.
Při tvorbě svého rozpočtu počítejte i s různými variantami: levnější/dražší, hezčí/méně hezké, nové/starší, atd. Teď si většina z vás řekne, že to je přece jasné, že tady není potřeba nic rozmýšlet. Určitě to bude levné, hezké a nové. Ale ne vždy jde vše jednoduše a každý se buď dostane do situace, kdy moc korunek není, nebo zrovna to co chtěl není, nebo si jeho polovička jednoduše vzpomene, že to chce jinak. Jde o to, abyste se připravili, že tato situace může nastat.
Pro sestavování rozpočtu je asi nejvhodnější tabulkový kalkulátor (Excel), ve kterém si lze nastavit jednotlivé skupiny nákladů a které se pak mohou libovolně sčítat. Pokud pak začnete stavět, lze si do tabulky rovnou zapisovat aktuální částky a porovnávat si to s rozpočtem.
Takže, vzhůru do toho, ať je to hotovo.
Podívejte se na další naše zajímavé články
Napsat komentář