Přesný překlad z angličtiny asi neexistuje, ale jedná se o dům z dřevěných špalků nebo chcete-li z polínek.
Z dálky to vypadá, že je dům postavený z kamenného zdiva, ale když se dostanete blíž, uvidíte, že cordwood budovy jsou ve skutečnosti vyrobeny ze dřeva a malty.
Kůry zbavené kulatiny mohou být uspořádány do zdí a to buď v nosných konstrukcích přímo z špalků nebo v kombinaci s rámování z trámů (hrázděním), kdy se pak vyzdívá jen určitý prostor.
Nejčastěji se na cordwood konstrukce používá malta (z portlandského cementu, vápna a vody) na celou vrstvu, ale poslední dobou se více objevuje varianta s vnitřní izolační vrstvou. Jako izolant lze použít piliny, případně hlínu se slámou. Takováto vrstva slouží jako tepelná izolace mezi vnější a vnitřní maltovou vrstvou.
V našich zeměpisných šířkách by se asi byl problém s povolením a následně se schválením stavby k bydlení (možná jako rekreační objekt). Tam, kde to problém není, se ke stavbě používá měkké dřevo, jako je cedr a borovice. Ty se používají proto, že jsou více stabilní a dřevo z nich se tolik nevysouší ani neroztahuje. Tyto zdi pak nabízejí i dobrou izolaci a tepelnou hmotu.
Postavit dům touto technikou je velmi pracné, ale současně je tento způsob velmi jednoduchý, takže kdo má dostatečnou zásobu dřeva, můžete se do toho klidně pustit. 🙂
Podívejte se na další naše zajímavé články
Tak tohle je luxus super napad 🙂
Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat jestli stavíte i zahradní domečky? Děkuji Kraitlová
Dobrý den, nejsme stavební firma, takže zahradní domečky nestavíme. 🙂 Stavíme si pouze svůj domeček. Viz Naše stavba.:-)