Betonová podlaha nám zaschla, můžeme pokračovat v další práci. Čekají nás sádrokartonové podhledy a teď konkrétně sádrokartonové konstrukce.
Polovina listopadu 2013
Abychom někoho nemátli, beton je natolik zaschlý, že je pochozí. Není tudíž ještě úplně vyzrálý. Ale chodit se už po něm dá a to je důležité pro naší další práci na našem domečku.
Zastáváme názor, že žádný učený z nebe nespadl. Všechno se musíme naučit sami. Zatím se nám osvědčilo vyzkoušet si nějakou práci „nanečisto“ , naučit se jí a potom to už dělat jako profesionál. A stejně tak to bylo se sádrokartonem. Sice jsme už jednou kdysi sádrokarton dělali (postavili jsme příčku), ale podhledy, to je něco úplně jiného. A tak jsme studovali na netu. Jak se co dělá, jak se co používá, ale praxe nám chyběla. Je potřeba si to vyzkoušet. Jak nám to půjde a jestli vůbec to zvládneme.
Bylo nedělní ráno, takže naše jediná možná cesta směřovala do hobby marketu. Tam jsme se trošku pohrabali v regálu a nabrali jsme něco málo profilů a příslušenství k sádrokartonům. A pak hurá na domeček a vyzkoušet si to. Naše zkušebna byla technická místnost. Zkoušeli jsme jedno i druhé, třetí i čtvrté, ale nakonce byla místnost hotová. Žádný zázrak, ale první radost z nové práce a hlavně jsme získali představu, co všechno budeme potřebovat.
Druhý den, hned po práci, jsme zajeli do stavebnin a nakoupili jsme vše potřebné: UD a CD profily, křížové spojky, rychlozávěsy s drátem, zatloukací hmoždinky, šrouby a něco málo vaty.
Naměřili jsme si výšku a začali montovat UD profily (U proto, že na řezu vypadají jako U). Výška byla daná naším dřevěným stropem. Musela být minimálně 5cm pod hlavním nosným trámem, abychom tam ještě potom nacpali vatu.
UD profily mají v sobě díry, které určují vzdálenost uchycení na stěně. Skrz tyto díry se rovnou může vrtat a přichytit se to dá natloukací hmoždinkou. Díky za natloukací hmoždinky! Představa, že bychom všechno museli šroubovat do klasických hmoždinek, je hrozná. Mimochodem, my jsme používali dvě velikosti hmoždinek. Do červených cihel průměr 8 a délku cca 10cm a do příčkových tvárnic stačily průměr 6 a délka cca 7cm. To proto, že červené cihly mají velké díry a malé hmoždinky v nich nedržely.
UD profily se postupně přichytí po celém obvodu místnosti. Když pracujete přesně, sejdete se na konci ve stejné výšce. 🙂
Když jsou UDčka na stěně, je potřeba rozměřit vzdálenost nosných CD profilů. Nosné profily by neměly být od sebe dále než 1m. Takže je potřeba spočítat rozteče profilů. Příklad: místnost je široká 3,75m, 3pole=1,25m=moc, 4pole=0,94m=vyhovuje. Pole budou vzdálená 0,94cm. No a pak už jen naměříte tyto vzdálenosti a usadíte závěsy.
My jsme museli použít 30cm dlouhé dráty a na ně rychlozávěsy s perem. Pozor, závěsy by neměly zase být od sebe dál jak 1m. My jsme měli trámy 0,9m od sebe, takže jsme mohli dát jednoduše na každý trám jeden závěs.
Když jsou závěsy usazené, je možné nasadit nosné (horní) CD profily. Je potřeba je zacvaknout do závěsů a konce položit na UD profily na stěně. Upozorňuji, že profily musí být v rovině (použijte vodováhu).
Když jsou nosné CDčka na místě, můžou se usazovat spodní, montážní CD profily. Pokud nevychází délka, je možné je zkrátit, nebo naopak prodloužit nastavením a spojkou. Montážní CDčka se uchycují k nosným křížovou spojkou. Ta se přehne přes nosný profil a zacvakne se do montážního profilu. Konce montážních profilů musí být v UD profilech na zdi.
Ještě se musím zmínit o vzdálenostech. Deska sádrokartonu je dlouhá dva metry, tak aby to vycházelo, musí být montážní profily od sebe 50cm. My jsme si vyrobilu měrku z latě, která měřila 45cm a podle ní jsme jednotlivé rozteče upravovali. (45cm proto, protože středy profilů jsou od sebe 50cm, ale když se odečte okraj 2,5cm z jedné strany a z druhé strany, je to 45cm)
Ještě jedna malá vychytávka. První profil je ode zdi 0,5m, druhý 1m, třetí 1,5m, atd. Ale od prvního ke zdi je dost dlouhá vzdálenost na to, aby tam deska potom visela bez možnosti přišroubování (do UD profilu se šroubovat nesmí). Tak jsme 10cm od zdi namontovali ještě jeden profil, aby se deska měla k čemu přišroubovat.
Tak a tím je stropní sádrokartonová konstrukce první místnosti hotová. A příště se podíváme, jak jsme do ní usazovali vatu.
Podívejte se na další naše zajímavé články
Jen upresnim, do 30 m2.
https://www.youtube.com/watch?v=Rl1QDU8xkts
Dle Rigipsu, lze u stropních podhledů do 30 m, šroubovat desky i do udeček.
Děkujeme za informaci. Určitě se bude spoustě stavebníkům hodit. 🙂