Pokud se rozhodnete pořídit si do zahrady čerpadlo, je potřeba nejdříve promyslet, na co ho budete používat. Pro správný výběr je možné zodpovědět si tyto otázky.
1. Jakou vodu chceme čerpat, pitnou nebo užitkovou?
K dopravě pitné vody jsou určená čerpadla membránová, která zachytí i drobné nečistoty. Čerpají vodu z hloubky a dále jí přesunují, většinou do uzavřených systémů pod tlakem. Druhým typem jsou čerpadla kalová, která pracují při nízkém tlaku a slouží třeba k přečerpání vody z cisterny, nádrže, studně, rybníka, řeky nebo i zaplaveného sklepa. Přepraví i vodu zakalenou nebo s částečkami velkými několik centimetrů. Všeobecně lze říci, že k vyčerpání vody nebo jejímu přečerpání, je vhodný malý tlak a větší průtok, který nabízí čerpadla kalová. Naopak k zásobování domu pitnou vodou nebo čerpání vody ze studní je potřeba vyšší tlak a menší průtok, který nabízí čerpadla membránová.
2. Odkud budeme vodu čerpat?
Přesněji z jaké hloubky a do jaké výšky? Čerpadla sací, dokáží vytáhnout vodu třeba ze studny a zároveň ji vytlačit na místa o 50 m výše položená. Max. výška, ze které lze vodu vyčerpat sáním, se nazývá PONOR a je kolem 7m. Výrobce tuto hodnotu běžně uvádí, stejně jako VÝTLAK, což je výška, do jaké je možné vodu dopravit.
3. Jak často a kolik vody budeme potřebovat?
Výkonnost čerpadla udává, kolik litrů dokáže přepravit za hodinu. Vaši spotřebu si spočítáte z průměrné spotřeby vody na osobu a den, která se pohybuje kolem 90 litrů. Na zahrádku spotřebujeme asi 360 litrů na m2 za rok, přičemž v létě stoupá spotřeba vody na 3 násobek jarní nebo podzimní. Budeme-li počítat se 100 m2, cena letního zalévání za měsíc se pohybuje kolem 600 Kč. Proto jestli máte v dosahu zdroj přírodní vody, neváhejte a pořiďte si kalové čerpadlo, jehož cena se Vám vrátí ještě letos a podzimní závlahu už můžete mít grátis.
Podívejte se na další naše zajímavé články
Napsat komentář