Léto je v plném proudu a jedna nejpříjemnějších činností je ochlazení se v bazénu. Pokud uvažujete o jeho pořízení, máme pro vás několik tipů.
9 tipů pro výběr zahradního bazénu
1. Místo pro bazén musí být rovné, bez kaménků a ostrých předmětů a také by sem mělo sluníčko svítit celý den.
2. Bazén by měl být chráněný před pohledy sousedů a kolemjdoucích.
3. Umístění bazénu nevolíme blízko opadavých stromů a křovin, které ho zanesou květy, listy a pylem a čištění vody je pak pracnější i dražší.
4. Okolí bazénu je důležité kvůli bezpečnosti osob i ochrany vody před zněčištěním. Kolem bazénu můžete mít trávník nebo protiskluzové plochy. Z trávníku si do vody nanosíte spousty nečistot a rozmočená zem navíc klouže. Protiskluzové podložky a dlaždice jsou finančně náročnější, ale jsou bezpečné a ušetří Vám peníze i čas věnované čištění vody.
5. Velikost bazénu vybíráme podle účelu, k jakému má sloužit. K ochlazení batolat stačí malé nafukovací bazénky s hloubkou vody 10-15 cm, větší děti si ve vodě rády hrají a potřebují větší prostor i hloubku. Zároveň by bazén měl být bezpečný, tedy nejlépe gumový a kruhového tvaru. Bazén určený k plavání by měl mít minimální hloubku vody 100 cm, k pohodlnému plavání je potřeba alespoň 120-130 cm.
6. Vybavení bazénu, jako jsou např. schůdky, síťka na nečistoty, krycí plachta nebo filtrace, pořizujeme rovnou s bazénem, samostatně vyjdou dráž.
7. Důležité je čištění vody, které za Vás z větší části udělá filtrační jednotka. Kartušová filtrace se používá u menších, gumových a nafukovacích bazénů, písková filtrace u větších a zapuštěných bazénů. Kromě čištění je třeba vodu i dezinfikovat. Nejběžnější je čištění chlórem, peroxidem vodíku nebo pomocí UV lampy. Na noc je dobré bazén zakrýt plachtou.
8. K prodloužení sezóny na jaře a na podzim slouží ohřev vody. Nejlevnější jsou solární plachty, které se používají k vyhřívání menších bazénů. Na ohřev většího množství vody jsou lepší solární kolektory nebo tepelná čerpadla. Jejich pořizovací cena je vyšší, ale jsou mnohem účinnější a vyhřejí i velké bazény.
9. První vodu do bazénu napouštíme pomalu, abychom mohli vyrovnat případné záhyby dna (u gumových a samostavěcích bazénů).
Podívejte se na další naše zajímavé články
Napsat komentář