Potom, co jsme zasypali sítě, nás čeká vykopání díry pro jímku na dešťovou vodu a osazení betonových skruží.
Od určitého data se dešťová voda nesmí pouštět do kanalizace. Kdo nemá na svém pozemku potok nebo strouhu, musí tento problém řešit jímkou na dešťovou vodu, nebo trativodem, neboli vsakem.
Trativod je jáma naplněná štěrkem, kam je svedena dešťová voda. Nevýhodou trativodu je, že ve finále nemáte žádnou vodu, protože se jí všechny zbavíte. Oproti tomu jímka vodu shromažďuje a pouští pryč pouze vodu přebytečnou. Všichni dobře víme, jaká je spotřeba vody v domáctnosti a když se k tomu připočte ještě voda na zalévání, případně na mytí auta, je to opravdu velké množství. Proto jsme se rozhodli pro jímku, abychom nějakou vodu mohli použít alespoň na zalévání zahrady.
Již od začátku jsme měli nádrž na 1000 litrů, kterou jsme používali jak na stavbu, tak na zalévání zahrádky. I když je nádrž veliká, je to pořád nic pro potřebu domu. Naše jímka musí být mnohem větší. A tak jsme začali zjišťovat jaké jímky se dají sehnat. Kromě různých plastových, jsme na netu našli i betonové. A pak nás napadlo, proč nepoužít klasické skruže? A od nápadu nebylo daleko k realizaci. Ve stavebninách jsme objednali skruže a u bagristy bagr.
Když se vrátíme v našem vyprávění zpět, tak jsme právě zasypali sítě. Na druhý den pozval náš bagrista na pomoc svého syna s druhým bagrem. Ráno přijel druhý bagr a hned se pustil do práce. Nejdřív nám zaparkoval na terase a pak začal kopat. Díky konstrukci lžíce, začala se pomalu začala objevovat krásná válcovitá díra. Vybagrovanou hlínu odvážel a ukládal první bagr, který ve volných chvílích začal srovnávat pozemek na pravé straně domu.
Během hodiny byla díra vykopaná. Průměr něco přes metr a hloubka přes čtyři metry. Aby si skruže na dno dobře sedly, nechal se mladší bagrista spustit dolů do díry a krumpáčem dno upravil. Pak se na dno nasypala vrstva štěrku, který zabrání kalení vody a současně srovná nerovnosti dna pro lepší usazení skruží.
Samotné skruže se upevnily do speciálních držáků a ramenem se spouštěly do jámy. Už během osazování první skruže se nám na dně začala objevovat spodní voda. (Vypadá to, že i když nebude pršet, budeme mít stále vodu na zalévání.) Celkem jsme do jámy spustili čtyři metr vysoké a jednu 1/4 metrovou skruž. Na závěr se nahoru položila dvě půlkruhová víka.
Mladší bagrista odjel a starší ještě kolem skruží nasypal trošku štěrku a zbytek zasypal hlínou. Kromě toho, že hlína zasype díru, bude současně hezky držet skruže, aby se nepohnuly.
Teď se podívejte na fotky a příště se podíváme, jak jsme si nechali rozkopat terasu.
Podívejte se na další naše zajímavé články
Napsat komentář