Informace o stavbě domu, bydlení a zahrádce. Spousta nápadů, návrhů a inspirací.

Rychlá rekonstrukce podlah

Pokud rekonstruujete starší dům, byt nebo chalupu, bude vás určitě čekat i rekonstrukce podlahy. My vám ukážeme jedno rychlé a elegantní řešení.

Liapor podsyp

Na začátek malé vysvětlení pro toho, kdo ještě podobnou rekonstrukci nedělal. U starších budov většinou bývá problém se stávajícími podlahami. Mohou být betonové (obvykle nedostatečně tepelně odizolované), případně dřevěné, ale ve špatném technickém stavu (nerovné, s nedostatečným akustickým útlumem) a musí se většinou odstranit a nahradit podlahami novými.

Možností, jak provést rekonstrukci podlahy je jistě několik, ale jedna z nich je velmi rychlá a elegantní. Jedná se o vytvoření nové suché plovoucí podlahy ze sádrokartonových, dřevotřískových nebo cementotřískových desek, pod kterými se pro vyrovnání nerovného podkladu položí vrstva vyrovnávacího podsypu z Liaporu, lehkého keramického kameniva, obecně známého pod názvem „keramzit“.

Více o keramickém kamenivu Liapor »
Výhody podsypu z Liaporu u suchých plovoucích podlah

 1. Malé zatížení podkladní konstrukce
 2. Dokonalé vyplnění nerovností a vyrovnání podkladu
 3. Zcela suchý a rychlý proces
 4. Výborná tepelná i akustická izolace
 5. Podlaha je ihned pochozí

Video z provádění plovoucích podlah s podsypem z Liaporu

Na betonovém stropě

 

Na dřevěném stropě

 

Největší předností podlah s podsypem z Liaporu je jejich jednoduchá a rychlá montáž suchou cestou. Při provádění nejsou nutné žádné přestávky, výrazně se zkracuje doba realizace a navíc je tento typ podlah mnohostranně použitelný pro bytovou výstavbu, novostavby i rekonstrukce. Podsyp z Liaporu, obvykle z jemné frakce do 4 mm, v podlahách dokonale vyrovná případné nerovnosti podkladu, lze ho použít jako výplň nepravidelných prostor, výrazně zvyšuje tepelně izolační vlastnosti podlahy, kročejový útlum a umožňuje například i bezpečné uložení rozvodů topení a elektroinstalací. Díky nízké plošné hmotnosti suché podlahy nadměrně nezatěžují nosné konstrukce stavby, a jsou vhodné například pro řešení podlah střešních nástaveb stávajících bytových domů.

Více o přednostech kameniva Liapor »

 

Jak postupovat při rekonstrukci podlahy?

 

Po odstranění staré podlahy včetně starého násypu podklad dobře očistíme. Pokud budeme pokládat podlahu na starý dřevěný strop, je nutné v rámci přípravy důkladně utěsnit případné spáry podkladu, a to buď přelištováním nebo např. montážní pěnou. Před realizací vyrovnávacího podsypu se doporučuje na stávající konstrukci položit separační vrstvu (např. netkanou geotextilii).

02

Suchý podsyp z Liaporu je vhodný aplikovat při nerovnostech podkladu nad 20 mm, výše násypu naopak není v podstatě omezena. Liapor se při ukládání hutní pouze ručně, obvykle pomocí dřevěných latí a hladítka. Na připravené vrstvě suchého podsypu z Liaporu nelze přímo chodit, ale pohyb je možný po provizorním zakrytí dřevěnými nebo polystyrénovými deskami v místě pohybu a manipulace.

03

Montáž vlastní podlahy

Podlahové desky by měly být vždy kladeny v systému pero/drážka a pokud klademe vícevrstvý systém, musíme dbát na dodržení překrytí spár jednotlivých vrstev. K zajištění správné funkce plovoucí podlahy musíme oddělit podlahové desky od stěn a ostatních stavebních konstrukcí pomocí dilatačních obvodových pásků, například z minerální vlny. Podlahové desky klademe na připravenou vrstvu vyrovnaného a připraveného podsypu z Liaporu. Při větší ploše podlahy je vhodné podsyp a podlahu pokládat postupně. Ideálně si vždy připravit plochu podsypu větší o 30 % než bude plocha kladených desek. S pokládkou se obvykle začíná v rohu protilehlé stěny dveří. Hrany desek s perem u stěny se odřežou ruční nebo elektrickou pilkou. Jednotlivé dílce podlahy klademe za sebou v pruzích, přičemž zbytky desek z jednoho pruhu tvoří začátek pruhu druhého, čímž se zabrání vzniku průběžných spár v jednotlivých řadách a snižuje se na minimum objem prořezů desek. Přesazení spár musí být minimálně 25 cm. V místech prahů dveří je nutné spáru mezi deskami podložit (např. dřevěným profilem). Dokonalého spojení desek, tuhosti a rovinnosti podlahy zajistíme nanesením lepidla do spár desek a jejich následným prošroubováním dle doporučení výrobce desek.

04

Na závěr spáry přetmelíme. Podlaha je hotova a na takto připravený podklad lze pokládat jakoukoliv finální nášlapnou vrstvu.

05

Další stavební aplikace kameniva Liapor »

 

Jak a kde koupit keramické kamenivo Liapor

Navštivte náš E-shop nebo, pokud jste z karlovarského regionu, přijeďte si nakoupit přímo k nám do Vintířova.

 

E-shop

E-shop

Kontakty

Kontakty


 

 

 

 

2 Comments

 1. Lenka Lenka
  20.3.2016    

  je to vhodné aj do exteriéru?

  • admin admin
   21.3.2016    

   Jistě. Liapor se běžně používá ve stavebnictví, a to jak místo kameniva v betonových konstrukcích a tvárnicích, tak geotechnických aplikacích. Pro každou aplikaci jsou ale různé druhy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net