Informace o stavbě domu, bydlení a zahrádce. Spousta nápadů, návrhů a inspirací.

Obklady z umělého kamene – jak na výběr a montáž

Každý stavebník přemýšlí, čím svoji stavbu vizuálně ozvláštnit či odlišit od ostatních. Obkladový kámen je jedna z cest.

 

Obklady co by imitace přírodního kamene jsou oblíbeným stavebním prvkem dnešní doby. Jde o ryze dekorační záležitost, kdy lze říci, že za relativně málo peněz můžeme získat hodně muziky. Zdaleka už však nejde jen o obložení vnějšího pláště domu čili fasády. Tyto kamenné obklady se dnes hojně využívají i v interiérech, ať už v rámci oblíbeného obložení televizní stěny, krbu či dokonce ložnice. Obecně se nazývají jako umělý kámen.

 

 

Proto vám přinášíme tento užitečný článek, ve kterém si řekneme, jak se v těchto obkladech orientovat a také jak je zdárně aplikovat na stěnu.

Při výběru umělého kamene je podstatné to, z jakého materiálu bude obklad vyroben. Existují totiž obklady ze sádry nebo z betonu. Jak už jistě někteří z vás tuší, tak sádrové obklady budou určeny pouze do vnitřních prostor. U tohoto materiálu totiž bohužel chybí mrazuvzdornost, voděodolnosti i žáruvzdornost. Z důvodu absence poslední vlastnosti je tedy není možné lepit ani na krby, kde hrozí výkyv teplot v podkladu. Sádra by tudíž mohla začít pracovat a popraskat. U betonu, jakožto vstupního materiálu, nejsou žádná podstatná omezení a lze je využívat v rámci vnitřních i venkovních prostor.

 

 

Další kapitolou je výběr obkladu z estetického pohledu. To je častokrát velmi složitý úkol, protože každý má jiné designové cítění a každému se líbí něco jiného. Nicméně nemělo by se brát na lehkou váhu sladění obkladu s jeho nejbližším okolím a ostatními prvky v rámci daného prostoru. Obklad můžete také příjemně kombinovat se dřevem, sklem a dalšími materiály, ke kterým se kámen náramně hodí.

 

 

Při samotné montáži musíme v první řadě věnovat pozornost správné přípravě podkladu. Ten by měl být především nosný, rovný, čistý a suchý. Například taková sádrová omítka nebo vymalovaná stěna nebude nejvhodnější podklad. Proto bude potřeba provést nejprve odstranění nesoudržných vrstev až na tu nosnou. Pro případné korekce drobných nerovností můžete využít stěrku z lepidla s vloženou perlinkou. Pokud je podklad již v pořádku, provede se penetrace podkladu. To se provádí za účelem zvýšení přilnavosti podkladu a jeho sjednocení. Penetraci je nutno nechat řádně vyschnout.

 

 

Poté již můžete přejít k lepení. Prvním krokem by mělo být zaměření plochy, rozvržení pokládky obkladu a následně založení první řady pomocí přivrtaného hranolku nebo latě. Lepení se provádí pomocí určeného lepidla. Většinou se jedná cementová flexibilní lepidla v třídě C2TE S1. Důležité je dodržovat takzvaný dvou – kontaktní princip lepení. Čili nanášení lepidla na stěnu i na rubovou stranu obkladu (do kříže).

 

 

Při lepení je podstatné vybírat obklady z více palet či balení najednou aby došlo k přirozenému promíchání barev jednotlivých odstínů. Barevné odchylky jednotlivých obkladů jsou přirozené a vytváří tak harmonický přírodní vzhled.

 

 

Obkládání každé řady se začíná od rohu a pokračuje se až na konec stěny. Na vnější rohy jsou určené speciální rohové prvky, které vytváří ucelený přechod mezi stěnami. Obklady se na konci stěny zkracují pomocí diamantové pily. Může jít o klasickou uhlovou brusku nebo při náročnějším řezání oceníte stolní pily. Sádrové obklady se dají řezat i klasickou pilkou na dřevo, čímž je formátování o poznání snadnější.

 

 

S dotazy se můžete obrátit na firmu Kamenné obklady ŘEPA, která je jedničkou na trhu v obkladovém kameni. A to jak v umělém, tak i přírodním.

 

 

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net