Informace o stavbě domu, bydlení a zahrádce. Spousta nápadů, návrhů a inspirací.

Návod na stavbu dřevěného schodiště

Pokud byste stavěli dřevostavbu svépomocí, určitě se vám bude hodit návod na stavbu schodiště.


V našem návodu máme příklad dřevostavby, ve které potřebujeme propojit přízemí a první patro dvoustupňovým schodiště s podestou. Ve výsledku by to mělo vypadat asi takto.

schody2

 

 

Ve skutečnosti zatím stavba vypadá takto. Úzký prostor, kde je potřeba postavit schodiště.

schody3

 

 

 

První věc, co musíme udělat je výkres. Změřit si správně výšku mezi přízemím a patrem, rozdělit danou výšku podestou, určit její výšku a stanovit počet schodů.

schody4

 

 

 

 

Když máme vše proměřené a stanovené rozměry, můžeme se pustit do práce. Jako materiál jsme zvolili prkna široká 4cm. První na řadu jde podesta. Je to rám z prken, který je zpevněný vnitřními vzpěrami.

schody5

 

 

 

Rám podesty jsme připevnili do stanovené výšky.

schody6

 

 

 

Tak a máme podestu.

schody7

 

 

 

 

Dalším úkolem je rozměřit jednotlivé stupně schodiště. Delší strana je šířka stupně (berte v úvahu i délku chodidla, abyste nemuseli chodit po špičkách) a kratší strana je výška stupně.

schody8

 

 

 

Když máme vše vyznačené na jedné straně schodiště, překreslíme si rozměry i na druhé prkno a na třetí prkno.

schody9

 

 

 

Další úkol je jednotlivé stupně vyříznout. Okružní pilou vyřízneme část….

schody10

 

 

 

a zbytek dořízneme přímočarou pilkou.

schody11

 

 

 

Jednotlivé bočnice se následně musí spojit a tím se vytvoří kompaktní kus.

schody14

 

 

 

Když se usadila kostra schodiště, začaly se montovat jednotlivé stupnice.

schody15

 

 

 

Nevypadá to špatně.

schody16

 

 

 

Stejným způsobem jsme udělali i další řadu schodů, od podesty do patra.

schody17

 

 

 

Na podestu jsme namontovali OSB desky a máme hotovo.

schody18

 

 

 

Ještě to celé namoříme a je to hotové.:-)

schody20

 

 
Líbí se vám tento článek? Odměňte nás kliknutím na Sdílet. Děkujeme. 🙂

 
8 Comments

 1. paulina paulina
  6.10.2018    

  dobry den schody su velmi pekne a navyse prakticke— no pisete ze na schodisko pouzit fošny 5-8cm silné, ale na obrazku urcite nemate taketo fosny,,,, tam su nanajvis tak 3-4cm silne… to uz vidim na prvy pohlad.. podla vas su dostacujuce?

  • admin admin
   29.10.2018    

   Dobrý den,
   tloušťka fošen by měla být dána i jejich délkou. Jde o to, aby se neprohnula a následně nezlomila. Kdybych stavěl žebřík, může to být slabší, ale schody by měly unést nejen samy sebe, ale především člověka, který po nich bude chodit. A když vezmu v úvahu, že jako maminka ponesete i své dítě, měly by být i bezpečné. Radši silnější, než slabší. 🙂

 2. 11.1.2017    

  Dobry den .libi se mi toto schodiste a chtel bych siho tez vyrobit,jen to rovne ,ted je pro me otazka a nemohu to nikde najit jak silne fosny potrebuji a jak velky uhel pro to potrebuji .jemozne mi poradi kde bych to mohl najit .

  dekuji

  • admin admin
   15.1.2017    

   Dobrý den. Běžné pohodlné schodiště má úhel 25-35°, strmé 35-45°a 45°má schodiště žebříkové. Používají se fošny 5-8cm silné. Čím silnější, tím pevnější a stabilnější. Určitě je potřeba vzít v úvahu délku schodiště a počet stupňů.

 3. Sofie Velká Sofie Velká
  24.6.2016    

  Dobrý den, my již máme domeček postavený a momentálně jsme se vrhli na interiér. Kuchyňskou linku, koupelny a obývací pokoje jsme již dodělali. Dlouho jsme si lámali hlavu nad tím, jak skrýt náš půdní podkrovní pokojík pro hosty. Zároveň jsem z půdních prostor udělali i druhou místnost na úklid sezónních věcí. Jak říkám chtěli jsem tam nejprve klasické schody, ale to by znamenalo, že by jsme o ně museli každý den zakopávat. Pak jsem si však všimli, že by bylo mnohem jednodušší využít půdního schodiště. A tak jsem začali hledat. Vzhledem ke zkutečnosti, že jsme koupelny pořizovali na http://www.eko-domov.cz zvolili jsme tento obchod i pro nákup půdního schodiště. Teď nás již čeká pouze instalace.

 4. hanka hanka
  16.2.2016    

  My máme domek hotový, jen ještě zbývá dozateplit půdu. Manžel si z ní chce udělat takovou malou trucovnu 🙂 Je tam dost místa. Leze se tam z chodby, kde máme dřevěné stahovací schody. Taky jsme se brali u eko domovu, ale jsou od Fakra. Zateplené, aby zbytečně neunikalo teplo na půdu. Teď je tam takové menší skladiště, které tam samozřejmě zůstane, jen se to tam protřídí a nějak rozumně uloží.A schodiště vypadá hezky a zdá se, že bude i praktické. Nejhorší je schodiště, kde se ani pořádně nevytočíte s nějakou krabicí s nábytkem nebo se sedačkou

 5. Laura Laura
  22.12.2015    

  Dobrý den, my budeme stavět vestavbu na půdě, kde budeme předělávat půdu ve starém domě, kde je doposud jenom seno, ale potřebujeme doma více uložného prostoru a tak jej vytvoříme na půdě. Vchod na půdu je zvenku a to nám nevyhovuje, takže na chdbě zabudujeme do stropu tyhle schody:http://www.eko-domov.cz/protipozarni-pudni-schody-drevene-skladaci-zateplene-dolle-f30-288-120×60 a doufám, že je to to nejlepší řešení, prptože děti budou mít mnohem víc místa a já se v ložnici taky zbavím těch pytlů nacpaných pod postelí!!!

  • admin admin
   23.12.2015    

   Pokud máte možnost využít půdu jako úložný prostor, je to skvělé. Pro vchod na půdu jsou stahovací schody nejjednodušší řešení. U naší stavby také budeme montovat stahovací půdní schody. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net