Informace o stavbě domu, bydlení a zahrádce. Spousta nápadů, návrhů a inspirací.

Malý návod na výrobu srubu.

Dřevo je jeden z nejstarších stavebních materiálů. Domy ze dřeva se stavěly od nepaměti, staví se teď a budou se stavět i nadále.
 

 

V současnosti se staví domy ze dřeva novými technologiemi, ale dříve tomu tak nebylo. Snad nejznámější představitel dřevěného domu je srub. Na rozdíl třeba od hrázděného domu, kde je ze dřeva vyrobena pouze hlavní kostra a zbytek je dozděn, je srub celodřevěný.

Říká se, že co kraj, to jiný mrav. A to samé platí i na sruby. Jiné sruby, neboli roubenky, najdete v podkrkonoší a úplně jiné třeba v Rusku. Někde se používaly kulaté kmeny, někde se kmeny otesávaly do trámů, aby na sebe lépe „sedly“.

Nová doba přináší do staveb roubenek nové technologie. Používají se naprosto přesné spoje, lepší izolace, nové krytiny. Nové roubenky mají spoustu místností, koupelny, WC, kuchyně, běžně je zavedena voda, elektřina a plyn.

My se dnes podíváme na starý návod výroby, nebo spíš stavby srubu. Jsou to kreslené obrázky, které popisují jednotlivé fáze stavby srubu. Popisy jsou v angličtině, ale myslím si, že to není na závadu. Pokud by se někdo chtěl pustit do stavby podle našeho návodu, určitě by se obešel i bez popisků.  (Obrázky pochází z knihy Popular Mechanics, 1983)

 

1.Základ domu

stavba2

 

2.Podlaha

stavba3

 

3.Princip stavby

stavba4

 

4.Stahování a stavební otvory

stavba

 

5.Štít a střecha

stavba1

 

A srub je postavený. Zas tak těžké to nebylo, ne? 🙂

Líbí se vám tento článek? Odměňte nás kliknutím na Sdílet. Děkujeme. 🙂

 

 

1 Comment

  1. Jakub Jakub
    5.4.2015    

    Jsem myslel že to je lehčí jen „klády a hřebíky“,protože na to myslím už dlouho při nýnějších cenách nemovitostí …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net