Informace o stavbě domu, bydlení a zahrádce. Spousta nápadů, návrhů a inspirací.

Fasády – zateplení

Fasády oblékají domy a tvoří jejich vzhled. Zateplit fasády je vhodné a výhodné pro každou zatím kvalitně nezateplenou stavbu. Platí to i pro novostavby, jak zděné, tak montované. Vyjímku tvoří snad jen pouze srub, kde by se zničil typický vzhled.

Základní dělení pro fasádní systémy je na Kontaktní Zateplovací Systémy (KZS) a Provětrávané Zateplovací Systémy.

Kontaktní Zateplovací Systémy jsou nejčastější variantou zateplení fasády. Na vnější stěnu fasády se nalepí izolace (nejčastěji fasádní polystyren nebo minerální vata), přetáhnou se výztužnou mřížkou (perlinkou), zakotví do zdi, zatáhnou fasádním lepidlem a nakonec se nanese vnější omítka, dnes již nejčastěji probarvená.

Fasádní polystyren je nejpoužívanější tepelná izolace pro zateplení fasády. Velkou výhodou fasádních polystyrenových desek je jejich dobrá opracovatelnost, velmi nízká nasákavost, nízká hmotnost  a zejména nízká cena. Jistou nevýhodou je horší pohltivost hluku a také malá protipožární odolnost. Tepelný odpor, schopnost dýchat a životnost je u fasádního polystyrenu srovnatelná deskám z minerální vaty. Zateplení fasády polystyrenem vám přinese značné úspory na energiích, jak na vytápění, tak i na klimatizování v létě.

polystyren

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Minerální vaty dělíme na skelné izolační skelné vaty, které se dodávají v rolích a na čedičové vaty, které dostanete jako minerální desky, často se jim říká deskové vaty. Zateplení fasády minerální vatou vám přinese nejen úsporu nákladů na vytápění, ale zároveň i sníží akustický hluk v domě a tím zlepší úroveň a pohodu Vašeho bydlení. Oproti zateplení fasádním polystyrenem umožňuje minerální skelná vata domu lépe „dýchat“.

 

vata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve spojení s tepelnou izolací fasádní systémy výrazně snižují prostup tepla a tím zlepšuje:

  • komfort bydlení
  • snižují náklady na vytápění/chlazení
  • zvyšují životnost budovy
  • řeší estetiku
  • zvyšují hodnotu budov

Vhodnost a výhodnost konkrétní fasády, jakož i doporučenou tloušťku a typ izolantu je potřeba si nejdříve pořádně promyslet, případně se poradit s projektantem, který může navrhnout nejlepší řešení. Sami si však musíte vybrat, jaký chcete materiál, vzhled, barvu a strukturu fasády. To už za vás nikdo neudělá. 🙂

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net