Informace o stavbě domu, bydlení a zahrádce. Spousta nápadů, návrhů a inspirací.

Dřevěné domy – spojení tradice a krásy

Pokud uvažujete o výstavbě domu, nezapomeňte do svých úvah zahrnout i dřevěné domy. Dřevěné domy jsou plnohodnotnou variantou klasického bydlení, mají dokonce mnoho předností.

 

Působí jednoznačně pozitivně na lidské zdraví. Specifické mikroklima v dřevostavbě může pozitivně ovlivnit zdraví svých obyvatel. V současné době je velmi dobře znám termín „syndrom nezdravých budov“ – budov, které svým působením zhoršují zdraví svých obyvatel.

V dřevěných domech se nesetkáte s chemickými látkami, dřevo přirozeně reguluje teplotu a vlhkost vzduchu, takže v zimě kumuluje teplo a v létě udržuje příjemný chládek. Díky tomu je většina dřevostaveb energeticky nenáročná – až pasivní. Mikroklima v domě postaveném ze dřeva také působí proti vzniku statické elektřiny, takže se kupodivu v dřevostavbě práší mnohem méně, než v klasickém domě. Dřevo se nijak dodatečně nezatepluje, mezi jednotlivé kulatiny se vkládá izolace z přírodních materiálů – z konopí nebo z ovčího rouna. Už při průměru kulatiny 30 cm splňuje stavba požadavky na trvalé bydlení.

DSC00834

Abyste byli s bydlením v dřevostavbě maximálně spokojeni, je nejdůležitější vybrat si správnou firmu. Na trhu existuje nepřeberné množství firem. Čím se tedy řídit, abychom nešlápli vedle?

  • Nejdříve důkladně prozkoumejte webové stránky firmy – jak jsou přehledné a udržované, kdy byly naposledy aktualizované. Na webových stránkách lze také zjistit kompletní nabídku firmy, doporučení zákazníků, počet zrealizovaných domů v minulosti, počet let působení na trhu…
  • Další – velmi důležitou položkou při rozhodování – je cena. Dejte si pozor na podezřele nízké nabídky, bude zde určitě nějaký háček. Při výběru domu se rozhodně nevyplatí přehnaně šetřit.
  • Dřevostavby jsou specifické, aby dobře sloužily mnoho let, je třeba si prostudovat know-how firmy – jakým způsobem staví, jaké používá dřevo a způsob zpracování.

Firma Drevodom Rajec působí na trhu přes dvacet let a během této doby realizovala přes 600 dřevostaveb. Česká republika není zrovna kolébkou srubových domů, proto Drevodom Rajec využívá know-how přímo ze zdroje – z Kanady. Čím je kanadská technologie specifická?

Proces začíná již u výběru správných kmenů – kulatiny. Dřevo je těženo ve vyšší nadmořské výšce – minimálně 600 metrů nad mořem, aby obsahovalo co nejméně vody, mělo hustší strukturu a rychleji vyschlo. Těží se hlavně borovice, smrk a modřín. Kmeny jsou ručně zbaveny kůry tak, aby nebyla poškozena pletivová vrstva. Ta zajišťuje vysokou odolnost – jednak proti škůdcům, plísni, modrání, promrzání, změnám v důsledku UV záření a také proti požáru. Laikovi by se mohlo zdát, že bydlení v dřevostavbě má mnohem vyšší riziko požáru, ale opak je pravdou. Kvalitně zpracovaná a ošetřená kulatina nehoří!

srub

Dřevostavba, jako každý jiný dům, potřebuje pravidelnou údržbu a péči. Nejde o nic, co by majitelé nezvládli. V prvních letech po dostavení bude stavba ještě vysychat, je třeba proto sledovat sesedání stavby a pravidelně upravovat výšku aretačních šroubů. Vlivem sesychání srubu se mohou objevit malé spáry a praskliny, ty je třeba zatmelit. Dále je třeba srub kontrolovat a čistit – vnější vlivy a počasí působí na exteriér – je nutné obnovovat ochranný nátěr.

Považské-Podhradie-int3

Dřevostavby se nehodí pro každého. Není to jen způsob bydlení, je to životní postoj. Bydlení v dřevostavbách preferují lidé, kteří chtějí bydlet ekologicky, v sepětí s přírodou a nebojí se vybočit z řady. I když – před dvaceti lety by bydlení v dřevostavbě vypadalo jako „úlet“, dnes je to trend. Stále více lidí má tendenci žít v přírodním harmonickém prostředí a utíká z velkoměst.

DSC00458

 

logo

 

 

 

Drevodom Rajec CZ

Tel.: +420 601 365 272

+420 323 608 418

tereza.pokutova@drevodomrajec.cz

www.srubyrajec.cz

www.facebook.com/drevodomrajeccz

www.facebook.com/drevodomrajec

 

 

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net