Před časem jsme kvůli drenáži kopali výkop za domem. Pak jsme museli udělat nějaké práce v domě a teď se opět vracíme k drenáži.Do našeho výkopu musíme umístit nopovou fólii, jako izolaci proti vodě, drenážní hadici, trubky na odvod dešťové vody a spoustu štěrku.:-)
Zajeli jsme do stavebnin a nakoupili vše potřebné. Teď nám už chybí jen ten štěrk.:-)
(foceno: druhá polovina září 2013)
-
-
Šterk jsme objednali u známého, který má náklaďák a měl pro nás i dobrou cenu.
-
-
Domluvili jsme se na sobotu ráno a přivezl nám jednu fůru štěrku. Když to složil, rovnou jsme ho otočili pro další, protože jsme odhadli, že to bude málo.
-
-
Za chvíli přijel s další fůrou, hromádka se zdvojnásobila, takže můžeme začít.
-
-
Nejdřív jsme po celé délce výkopu natáhli nopovou fólii. Pro neznalé, to je plastová fólie, která má v sobě vytlačené kónické výčnělky (asi jako špička palce) a když se přiloží ke stěně, okolo výčnělků může proudit vzduch.
-
-
Jako další jsme natáhli černou geotextilii, která bude hlíně a blátu bránit v zanesení štěrkové vrstvy. Geotextili znají lidi většinou ze záhonů, aby neprorůstal plevel. Ale takhle je pevnější a jemná jako samet. Široká je dva metry a nechali jsme si ve stavebninách uříznout nějakých cca 30 metrů.
-
-
Aby nám geotextílie nepadala a nezasypali jsme okraj štěrkem, přichytili jsme jí na několika místech laťkami. A pak už jsme mohli vozit štěrk.
-
-
No, ono se řekne vozit štěrk. Ale kdo to nezkusil, neví, jaká je to dřina. Lopata se nedá pořádně zapíchnout, pak je těžká a kolečko se štěrkem taky. Ale jsme kluci a holky šikovní, tak jsme to zvládli.
-
-
Štěrk se postupně navozil po celé délce výkopu,…
-
-
a dokonce i za roh. Všude jen trošku, aby vznikla jen podkladní vrstva pod drenážní hadici.
-
-
A hromada se začala zmenšovat.
-
-
Když se udělala podkladní vrstva štěrku, přišly na řadu trubky a hadice.
-
-
V této fázi bylo důležité „zahrabat“ žlutou hadici. Hadice musí být v mírném sklonu, aby v ní voda mohla odtékat. No, není to jednoduchá práce. Hadice se neustále kroutí a nechce držet na místě.
-
-
Ale i s tímto problémem jsme si poradili a hadice zmizela pod dalši vrstvou štěrku. Tak a teď musíme usadit „dešťovku“.
-
-
Na konec trubky jsme dali dvě 45° kolena a vývodovou trubku, která bude koukat na povrch. Dlouhé trubky jsme museli měřit vodováhou, aby opět byly ve správném sklonu. Sem tam přisypat štěrk, někde odhrábnout.
-
-
Na rohu domu jsme usadili odbočku a opět vývod nahoru. Ještě zkontrolovat stejnou vzdálenost od domu,….
-
-
a můžeme začít zasypávat a balit do geotextilie. Na zasypání opět padlo několik koleček štěrku.
-
-
Když bylo zasypáno, štěrk se zabalil do geotextilie. Jako miminko. Jde o to, že voda přes geotextilii projde, ale hlína ne a nezalepí drenážní vrstvu štěrku.
-
-
Takto se postupně zasypávalo a balilo.
-
-
Takto se zabalil roh domu.
-
-
Trubky, které ještě koukají z geotextilie.
Podívejte se na další naše zajímavé články
Přečteno:
14 801
Napsat komentář