Rekonstruujete byt či dům, nebo vás jen omrzelo staré vybavení? Nevíte si rady s výběrem nábytku, barev či doplňků? Poraďte se s bytovým designérem nebo architektem. Měl by vám pomoci s celkovou dispozicí bytu, vyřešením ergonomie i výběrem a návrhem konkrétních nábytkových prvků, podlahy, výmalby, dveří, textilií, osvětlení a ostatních doplňků.
Designér dokáže zkoordinovat vaše požadavky (včetně finančních nákladů) s firmou realizující samotnou rekonstrukci. Nemělo by se tedy stát to, že se přestavba protáhne, dojde k překročení plánovaného rozpočtu nebo že v konečné fázi budete s rekonstrukcí podle vlastního návrhu nespokojení.
Bytový designér vám nepomůže jen u stávající nemovitosti, ale i při výběru nové. Poradí vám, jestli jste vybrali správně s ohledem na světlo, dispoziční řešení bytu či rozmístění jednotlivých interiérových prvků. Tak se můžete vyvarovat tomu, že pořídíte byt, který bude prakticky nemožné zařídit a museli byste investovat další peníze do přestavby.
Rozdíl mezi bytovým designérem a architektem
Formální rozdíl mezi těmito profesemi je v tom, že architektem se stane pouze absolvent vysoké školy s architektonickým zaměřením, zatímco designérem se může stát v podstatě každý. Z toho vyplývá, že architekt vám může poskytnout komplexnější služby zahrnující nejen návrh interiéru, ale také návrh stavebních úprav včetně veškerého technického vybavení (vodovod, kanalizace, elektrorozvody, vzduchotechnika).
Bytový designér sice nemůže navrhovat stavební úpravy, zato však mívá větší přehled o výrobcích na trhu a trendech v bydlení.
Interiérový designér či návrhář může mít v podstatě jakékoli vzdělání či praxi. Může jít o absolventa vysoké nebo vyšší odborné školy zaměřené na umění a design, ale i některého z kurzů interiérové tvorby. Proto má interiérový designér kompetence sice více omezené, ale díky svému aktivnímu působení v navrhování interiérů může mít větší přehled o výrobcích dostupných na trhu i módních trendech v oblasti bydlení.
Pokud uvažujete o kompletním návrhu řešení interiéru bytu či domu, které je spojeno se zásahem do dispozic či konstrukcí (vybourání zdí, nové rozvody elektřiny, vody), oslovte architekta. Takové změny může navrhnout i interiérový designér, ale pouze v případě úzké spolupráce s architektem a statikem. Jen ti totiž mohou zpracovat návrh stavebních změn a případně podat nutnou žádost o stavební povolení.
Jak si vybrat interiérového designéra
Výběru designéra věnujte dostatek času. Můžete si tím ušetřit nejenom peníze, ale hlavně čas a nervy. Rozhodně se neřiďte jen podle ceny. Zjistěte si vzdělání designéra a délku jeho praxe. Prohlédněte si jeho předchozí realizace a pročtěte si i recenze od bývalých zákazníků. S předvybranými designéry si domluvte schůzku, podle které vyberete toho pravého.
Správný designér by měl umět naslouchat vašim požadavkům a potřebám, ale zároveň by vás měl upozornit na přání, která by bylo z praktického hlediska lepší nerealizovat. Designér by se po dobu navrhování interiéru měl stát vaším nejlepším přítelem a měl by vás opravdu dobře poznat. Jen tak navrhne řešení, se kterým budete dlouhodobě spokojení.
Na schůzku si vezměte půdorysnou dispozici domu či bytu (místnosti dobře změřte a zakreslete do půdorysu) a aktuální fotografie. Dopředu si promyslete svou představu a požadavky, které s designérem proberete, a rozmyslete si i to, kolik chcete do realizace investovat peněz. Během schůzky se designéra či architekta poptejte také na časové a cenové podmínky.
Kompletní seznam autorizovaných architektů (ČKA) je k dispozici na www.cka.cz, seznam autorizovaných inženýrů (ČKAIT) pro obor pozemní stavby najdete na www.ckait.cz. Designéry (návrháře designu výrobků, tedy i nábytku a dalšího zařízení bytu) najdete třeba na www.czechdesign.cz.
Co od designéra očekávat
Každý designér nabízí různé výstupy práce a jiný rozsah služeb. Proto si dopředu ujasněte, co od něj očekáváte. Pokud si necháte zhotovit návrh vybavení v designérském studiu a nakoupíte vybavení v partnerské síti, pak většinou neplatíte za samotnou vizualizaci interiéru. U těchto studií je však často problém, že navrhují interiéry tak, aby dostali provizi od domluveného prodejce a nereflektují tolik vaše přání.
Při kompletním navrhování interiéru připraví bytový designér návrh dispozičního řešení včetně rozmístění nábytku. Důležité je ujasnění stylu, atmosféry a barevného akcentu bytu a doplňků. Samozřejmostí bývá i návrh atypického vybavení na míru, pokud je potřeba. Můžete se dohodnout také na zapracování stávajícího vybavení do návrhu. Vypracování návrhu zabere zhruba 1 – 2 měsíce.
Kvalitní interiérový designér by měl zpracovat kompletní dokumentaci pro realizaci. Ta by měla obsahovat nejen vizualizace prostoru a jeho půdorys, ale například i přesné znázornění polohy světel, vypínačů, zásuvek, výkresy atypického nábytku pro truhláře a seznam nábytku, bytových doplňků a jeho prodejců.
Na kolik vás přijdou služby designéra?
Obecně platí, že výše honorářů se odvíjí od investičních nákladů procentuálním podílem. Vždy záleží na charakteru interiéru, ale počítejte s podílem od 6 do 13 % z celkového nákladu na realizaci interiéru. Návrh jedné místnosti stojí v průměru od 5 000 do 15 000 Kč. Setkat se můžete i s nižší částkou, otázkou však je, co za ni dostanete. Pouhá konzultace bez konečného využití komplexních služeb pak stojí 500 – 1000 Kč za hodinu.
Náklady spojené s využitím služeb odborníků na bydlení můžete v rámci rekonstrukce i výstavby uhradit z úvěru určeného na bydlení.
Pokud máte minimum finančních prostředků, velmi specifické požadavky nebo neradi nasloucháte, pak raději designéra neoslovujte a interiér si navrhněte sami. Než se do toho pustíte, nastudujte si alespoň nejdůležitější principy zařizování interiérů a najděte si svůj vlastní jedinečný styl.
Líbí se vám třeba vzdušné interiéry a skandinávský nábytek? Pak se tohoto stylu držte a zařiďte v jeho duchu celý byt. Návrh vytvoříte v mnoha programech, ale i online aplikacích určených pro návrh interiéru. Pokud byste si s něčím nevěděli rady, můžete svůj návrh s bytovým designérem alespoň zkonzultovat.
Zdroj: mt-nabytek
Podívejte se na další naše zajímavé články
Napsat komentář