Informace o stavbě domu, bydlení a zahrádce. Spousta nápadů, návrhů a inspirací.

Víte, jak ušetřit spoustu peněz na energiích?

Dnes už se při stavbě rodinného domku s klasickou, červenou cihlou moc nesetkáte. Přestože sloužila mnoho století, mizí v propadlišti dějin. Nahrazují ji nové materiály, stejně tak, jako dodávanou energii v podobě elektřiny z uhlí a jádra nebo plynu z dalekých plynových polí nahrazuje energie, kterou jsme schopni získat v místě spotřeby.

Všichni už vědí, že energetický trh čekají v následujících letech obrovské změny v podobě decentralizace. Té nezabrání ani politici, ani lobbisté energetických firem, to už je víc než jisté. Tomu je potřeba se přizpůsobit.

 

Výroba energií v místě spotřeby

Od příštího roku mají být domácí instalace fotovoltaických elektráren znovu podporovány státem v podobě dotací. Bude pro vás zase snazší postarat se o část výroby elektřiny pro vlastní spotřebu. Stále to ale nebude nic extrémně levného a každý by měl dopředu zvážit, za jakých podmínek se mu instalace FV panelů vyplatí. Někdo možná utratí velké peníze za velkou elektrárnu, ale přínos bude mít menší než ten, kdo menší instalaci provede s rozmyslem, nejlépe po měření a optimalizaci vlastní spotřeby. Už teď je dané, že přebytek výroby nebude možné dodávat do sítě.

První krok je měřit

Nejsme zvyklí spotřebu energií měřit, naši rodiče k tomu neměli prostředky. Dnes takovou možnost máme, jsme ale takoví Hauři, že klidně zbytečně zaplatíme za elektřinu několik tisíc navíc. Dáme hodně umu i peněz a postavíme domy s minimální tepelnou ztrátou, často ale zapomeneme na lidský faktor, který celkový výsledek může hodně ovlivnit nebo pokazit. Každý totiž máme úspory energií nastaveny jinak, každý si myslíme, že konáme správně, ale teprve měření nám objektivně ukáže naše chyby. Dosud nebylo moc možností, jak spotřebu sledovat lépe, než opisovat elektroměr, plynoměr, či vodoměr. Potom se nedivme, že jen málokdo umí s výsledky efektivně pracovat. Bude ale nutné se to naučit.

Výborným pomocníkem, učitelem a osobním hlídačem, jaký tu dosud nebyl, je Emonitor. S jeho pomocí získáte přehled o zapnutí / vypnutí každého spotřebiče. Graficky je znázorněno nejen kolik, ale také kdy, a to je pro výrobu elektřiny omezenou na denní dobu také velmi cenná informace. Protože když se má cokoli vyrábět, v našem případě elektřina, musí se vědět potřebné množství, jinak je samotné zařízení výroby zbytečně nákladné.

 

malý

Druhý krok je optimalizovat

Teprve po měření je možné spotřebu optimalizovat. I drobná opatření mohou snížit i při nulové nebo minimální investici náklady na elektřinu, plyn a vodu o tisícové částky. Jako příklad je možné poukázat na úsporu získanou úspornou sprchou. Roční úspora přes 3500 Kč při investici 1000 Kč, to se snad vyplatí. To ale jistě není jediná možnost. A Emonitor nám hned naši snahu změří, ukáže a archivuje. Tím, že spotřebu takto snížíme, nesnížíme jen náklady na energie samotné, ale zároveň zjistíme, že už nepotřebujeme tak velkou elektrárnu, jako původně, ale stačí nám menší, tedy levnější.

A teprve za třetí je možné energii vyrábět

Po těchto dvou krocích může na řadu přijít samotná výroba energie. Schválně nepíšu elektřiny, protože i zde by měl člověk přemýšlet. Vyrobenou elektřinu pusťte do zásuvek, ale ne do bojleru, nebo topení. Tam je možné energii získat, dodat levněji. Z elektřiny nevyrábějte teplo, protože to lze získat efektivněji, levněji a přímo. Termické kolektory jsou na tento účel mnohem lepší, ale ještě efektivnější jsou panely termodynamické. Jeden EnergyPanel je například schopen dodat tolik energie, jako FV elektrárna o výkonu 4,6 kWp (asi 18 – 23 panelů). Nevěříte? Změřte si to.

velký

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popsali jsme zde tři kroky. Myslíte si, že jsou to kroky důležité? Myslíte si, že jejich pořadí je důležité? Pak je na vás, zda se jimi začnete v dohledné době řídit. Snad jsme vás na těchto pár řádcích inspirovali a snad tu byl i AHA moment.

Jestli stavíte, nebo už máte postaveno, myslete na energii získanou z místa spotřeby.

 

2 Comments

  1. Pavel Pavel
    30.8.2015    

    Moc obecný článek. Schází mi cenové kalkulace. Když šetřit, tak musím vědět zda skutečně ušetřím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net