Informace o stavbě domu, bydlení a zahrádce. Spousta nápadů, návrhů a inspirací.

Udělejte si hezké záhony

Co člověk, to názor. Každý má jinou představu o tom, jak by měl záhon vypadat. A je to správně, protože kdybychom měli všichni všechno stejné, určitě by se nám to také nelíbilo.

Záhon většinou bývá nějak ohrazen, ale může být úplně bez obruby. Hrozí zde ale nebezpečí, že tráva přeroste do záhonu. A to jak kořeny, tak zelená část. Je zde větší potřeba se o trávu starat a pravidelně sekat nebo stříhat.

Další řešení jsou různé „neviditelné“ obrubníky. Ty většinou pouze zabrání, aby kořeny trávy neprorostly do trávníku. Dá už se lépe najet se sekačkou, ale vždy zůstane nějaký zbytek zeleného, který bude potřeba nějak odstranit.

Rozhodně nejpraktičtější, i když ne nejkrásnější, jsou obrubníky vysoké. Většinou se dnes používají betonové, ale mohou být i dřevěné nebo plastové. Z dřevěných to mohou být různá prkna, kolíky, pražce, atd. Okolo vysokého obrubníku se dá jednoduše projet se sekačkou, ale stejně se majitel nevyhne dosekání nějakého zbytku.

My se dnes podíváme na variantu předsazeného obrubníku. U této varianty je velká výhoda v tom, že majitel může se sekačkou posekat úplně všechno.

 

obrub2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud se rozhodnete pro tuto variantu obrubníku, musíte nejdříve celý záhon obkopat a následně poskládat předsazené (ležaté) kusy. Tím vytvoříte odsazení záhonu od trávníku, přes které neporoste tráva a po kterém může jet sekačka. Po položení první řady se pokládá druhá řada. Aby byly cihly ve stejné výšce, je možné použít špalík, pomocí kterého se cihly srovnají.

 

obrub3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Když jsou cihly položené, ze strany záhonu se přihrne hlína a z přední strany se do mezer nasype písek. Přebytečný písek se zamete.

 

obrub4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A máte hotovo. Tráva poroste jen k první cihle a vše bude hezky upravené. Teď už záleží na vás, jak hezky si osadíte a upravíte záhon. 🙂

 

Líbí se vám náš článek? Pokud ano, budeme rádi za sdílení a like. Děkujeme. 🙂

 

 

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net