Před časem se nás jedna čtenářka ptala, jaké bude její manžel potřebovat nářadí na domě. Protože je toto téma velmi zajímavé, podíváme se na něj podrobněji.
Na začátku si musíme rozmyslet, na co nářadí budeme potřebovat. Nářadí je obrovské množství druhů, ale pro naše potřeby si ho můžeme pro začátek rozdělit na tři skupiny:
- na stavbu
- do dílny
- na zahradu
1.Stavba
Pokud stavíte nebo budete stavět, budete na stavbu potřebovat základní zednické nářadí, jako je: zednická lžíce, fanka, špachtle, kladivo, paličku, majzlík/sekáč, různá hladítka (kovové, plastové, filcové), různá vědra (kýble), sekeru, atd. Na zemní a uklízecí práce to určitě bude lopata, krumpáč, hrábě, koště, kolečko na odvoz mateiálu, atd. Během stavby zjistíte, že vám nestačí jedno kladivo, že budete potřebovat malé, velké, tesařské, paličku, palici, atd. A to jsme zatím jen u ručního nářadí.
Teď se podíváme na elektrické a motorové nářadí. Z této skupiny budete určitě potřebovat: akuvrtačku, elektrickou vrtačku s příklepem nebo elektrické kladivo, úhlovou brusku (flexu), okružní pilu (mafl, kocour), elektrickou nebo motorovou pilu, míchadlo nebo míchačku, atd. Samozřejmostí je kvalitní a dostatečně dlouhý prodlužovací kabel.
Každé z těchto nářadí vám ušetří spoustu práce, námahy a času. Někdo namítne, že některé věci se dají půjčit v půjčovně. Ano dají, ale po čase zjistíte, že do půjčovny jezdíte velmi často, a za cenu benzínu a půjčovného, jste už danou věc mohli mít svoji.
2.Dílna
Každý chlap, který je alespoň trošku hračička, si určitě rád pořizuje různé nářadí. Radit, co si má pořídit do dílny, by bylo troufalé a nevhodné. Takže tato informace je spíše všeobecná.
V každé dílně by měl být pořádný pracovní stůl, na něm nějaký svěrák, a všude okolo různé úložné prostory. Regály, skříňky, různé poličky nebo závěsné systémy.
Co se týče nářadí je situace už složitější. Nářadí by se mělo pořizovat podle zájmu majitele. Na vysvětlenou. Automechanik určitě nebude potřebovat dláta a truhlářskou stolici, truhlář nebude potřebovat svářečku, zámečník nebude potřebovat hever a sady klíčů.
Pokud ale bereme běžnou dílničku u domu, určitě se neztratí různé šroubováky, různé kleště, pilky na dřevo a na železo, mohly by se hodit nůžky na plech, nějaké dláto, palička, atd. Pokud je majitel trošku schopný, může do své dílny zakomponovat nářadí použité na stavbě a přidat třeba hoblík, pásovou brusku, stojanovou vrtačku, protahovačku, cirkulárku, atd.
3.Zahrada
Zahradní nářadí si opět můžeme rozdělit na ruční a elektrické/motorové.
Do skupiny ručního nářadí musíme zařadit rýč a lopatu, motyku, hrábě, srp, nůžky na větvičky a větve, atd. Z motorového a elektrického nářadí budete určitě potřebovat rotační a strunovou sekačku na trávu, případně nějaký křovinořez a opět motorovou pilu.
Nářadí je spousta. Malé i velké, ruční, motorové a elektrické. Každé by však mělo mít své místo, aby vždy, když ho budete potřebovat, se našlo a mohlo se použít. Stejně tak by se mělo udržovat v pořádku a pravidelně ho kontrolovat, aby jste při práci s ním nezranili.
Jaké nářadí používáte vy? Na jaké nářadí jsme v našem výčtu zapomněli? Pomozte nám vytvořit kompletní seznam potřebného a důležitého nářadí.
Podívejte se na další naše zajímavé články
Díky za článek, vskutku pěkné čtení. Na konci jsem zahlédl výzvu k odtajnění našeho nářadí, mám hobby nářadí krafter a jsem spokojen. Škoda že mají jen ruční.
Postupně by se měl sortiment rozšířit a měli by přidat i značky. 🙂