Informace o stavbě domu, bydlení a zahrádce. Spousta nápadů, návrhů a inspirací.

155.Zapojení první zásuvky

Nevěřili byste, ale ze štukování strašně bolí ruce. Tak jsme se rozhodli a udělali jsme malou změnu – zapojíme si zásuvku.

 

Zlevněné produkty v sekci Stavebniny

 

 

Když má člověk ruce pořád nad hlavou (a to při štukování stropu má), navíc když s nimi pořád točí, aby štuk správně vytočil, nemůže se divit, že ho za chvíli začnou bolet. 🙂

A než aby se nám práce zprotivila, uděláme malou přestávku a během ní zapojíme pár zásuvek. My se ale spolu podíváme jen na jednu, ale podrobně. 🙂

 

Obraz2504

Takhle vypadala vyštukovaná zeď, než jsme začali zapojovat zásuvky. Hned na první pohled je jasné, že nám tam něco chybí. Co?

 

Obraz2505

Že pořád nevíte co to je?

 

Obraz2506

No jasně! Je to krabice pro datové rozvody. 🙂 Než se začalo štukovat, ucpali jsme všechny krabice novinami, aby se pak snadněji čistili, až se přetáhnou štukem. No a některé se pak docela ztratily. 🙂  Tak, ale jdeme na tu zásuvku. Všimněte si toho, že jsme dráty před štukováním smotali do krabice, aby netrčely ven a nepřekážely. Také tato krabice byla zakrytá novinami.

 

Obraz2507

Dráty se vytáhnou ven, krabice se vyčistí a dráty se zkrátí na cca 10cm.

 

Obraz2508

Odstraní se izolace v délce cca 7mm. My budeme používat zásuvky, které se do krabiček montují šroubky (starší ale levnější typ), takže si musíme vyčistit i dírky na levé a pravé straně krabičky, aby byly kam šroubky našroubovat. Novější modely přístrojů už nepoužívají k montáži šroubky, ale rozpěrné packy/háčky, které se roztáhnou v krabici a zapřou se o její stěny.

 

Obraz2509 Aby se zásuvka lépe zapojila, je dobré si rozdělit dráty na své místo. Hnědá fáze musí být vlevo, modrý pracovní nulák musí být vpravo a žlutozelený ochranný nulák bude jeden shora a jeden zdola. Připravení drátů je dobré ze dvou důvodů. Jednak se pak neudělá chyba a jednak jsou dráty pro zásuvky silnější a hůře se upravují, než dráty ve vypínači.

Neznalý by se ještě mohl zeptat, proč je v zásuvce tolik drátů? Jeden kabel (tři dráty) je přívod a druhý kabel (opět tři dráty ) je odvod do další zásuvky. Říká se tomu sériové zapojení zásuvek, kdy v jednom obvodu je podobným způsobem zapojeno třeba deset zásuvek. A na začátku je jeden jistič. Takto je v domě několik zásuvkových okruhů.

 

Obraz2510

A tady je už vidět připojená zásuvka. Vlevo dole jsou dva šroubky pro fázi (hnědé dráty), vpravo nahoře je pracovní nulák (modrý), a uprostřed je svorka s kolíkem, na kterou je připojený ochranný nulák (žlutozelený). Jeden nahoře a jeden dole.

 

Obraz2511Tady ještě jednou ve větším detailu. Dráty se pak už nezkracují, ale ohnou se (složí) za zásuvku. Jde to sice těžko, protože měděný drát s průměrem 2,5mm se špatně ohýbá, ale je lepší si nechat rezervu do budoucna, než pak složitě někdy dráty napojovat, kdyby se vypálily nebo ulomily.

 

Obraz2512

Když je zásuvka zapojená, vtlačí se do krabice a přichytí se šroubky.

 

Obraz2513

No a pak už jen stačí přiroubovat kryt a máme hotovo. 🙂

 

Líbil se vám náš článek? Pokud ano, budeme rádi za sdílení a like. 🙂

 

 

 

 

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net