Na většině stropech máme už natažené lepidlo a tak si vyzkoušíme natáhnout i štuk. Kromě toho si zapojíme náš první vypínač.
Štuk jsme ještě nikde nenatahovali, takže to bude naše premiéra. Abychom si to vyzkoušeli a současně se to naučili, rozhodli jsme se pro spojovací chodbu. Je sice dlouhá, ale hlavně je úzká, takže plocha se bude dobře natahovat a následně „točit“.
Takto strop chodby vypadal než jsme začali štuk natahovat. Výhoda byla, že byla chodba úzká, takže se dal natáhnout 0,5-1 metr, vytočit malou plochu a zase natáhnout další. Díky tomu, že byla malá plocha, nemuseli jsme spěchat a mohli jsme se točení dobře naučit.
Pro strop jsme se rozhodli proto, abychom si pozdějším natahováním stropu nepoškodili hotové stěny. Takže nejdřív uděláme stop a pak stěny.
A povedlo se nám to docela dobře. Při točení jsme museli pořád kontrolovat, jestli není někde v ploše dírka nebo naopak hrbolek. Nejlepší je se pořád koukat z různých pohledů a sledovat stíny. Každá nerovnost háže stín a je potřeba to včas vytočit. Pokud se to neudělá pořádně hned, později to už nejde. Není možné se vracet, protože byste vrstvu strhli a celé to zničili.
Druhá část chodby šla také dobře.
Když jsme se naučili natahovat štuk na malé ploše, troufli jsme si na větší plochu. Natáhli a vytočili jsme štuk v nejmenším pokoji. Nejdřív strop a pak jednu stěnu po druhé. Jak štuk vysychal, celá místnost po pomalu rozsvěcovala. 🙂
Tak a teď se podíváme na náš první zapojený vypínač. Je to jednoduchý vypínač pro světlo v pokoji. Dráty jsou očištěné od černé izolace, zkráceny na cca 10cm a je odstraněno cca 7mm barevné izolace.
Na propojení drátů jsme použili Vago svorky. Žlutozelené dráty do jedné svorky, modré dráty do druhé svorky. Zbyly nám tři hnědé dráty. Jeden je přívodní, jeden pokračuje do vedlejší místnosti a třetí jde ke světlu.
Pokud máte tyto jednoduché vypínače se šroubky, tak užší část musí být nahoře a širší část dole. Pak pod horním šroubkem bude přívod a odvod do vedlejší místnosti (tzv.stálá fáze) a dole bude odvod do světla (přerušovaná fáze). Pokud máte novější vypínače bez šroubků, pouze na zastrčení drátů, je potřeba mít přívod a odvod pod jednou svorkou, a odvod ke světlu pod jinou svorkou.
Pak už se jen vypínač zakryje a může se svítit. Teda pokud je připojené nějaké světlo. 🙂
Příště si vyštukujeme další místnost a zapojíme si první zásuvku.
Pokud se vám náš článek líbil, budeme rádi za sdílení a like. 🙂
Podívejte se na další naše zajímavé články
Napsat komentář