Informace o stavbě domu, bydlení a zahrádce. Spousta nápadů, návrhů a inspirací.

151.Betonování pod francouzským oknem

Je začátek března 2014 a venku se konečně, po dlouhé zimě, objevilo sluníčko. Rozhodli jsme se, že toho využijeme a současně si trošku odpočineme od stropů. Mít pořád zakloněnou hlavu není zrovna příjemné, takže uděláme malou změnu.

Takže půjdeme ven a budeme betonovat pod francouzským oknem. Ten, kdo pravidelně čte náš stavební seriál, ví, že podlahy v dome už máme vybetonované, ale beton se pouze dotýká rámu francouzského okna. Okno je uchycené do okenního otvoru (zdi) a rám je pouze podložený. Aby měl bezpečnou podpěru a aby nám tam netáhlo, je potřeba „díru“ vybetonovat.

Obraz2415

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A takto to vypadá z venku. Je vidět podlahový polystyren, nad ním šedivý pruh dilatačního pásu (za kterým je už beton), a cihly a tvárnice, které slouží jako podpěra pro okno. Nejsme odborníci a nebyli jsme si jistí, jestli podpěry můžeme vyndat, tak jsme je tam radši nechali a zabetonovali jsme to i s nimi. 🙂

 

 

Obraz2416

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udělali jsme bednění, které jsme zednickými skobami přichytili ke zdi a spodní trámek jsme položili na kolíky a zajistili vzpěrou.

 

 

Obraz2417

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zde je vidět, že polystyren je velkou částí dveří a nemělo by, kromě cihlových podpěr, docházet k velkému tepelnému přechodu.

 

 

Obraz2418

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pak už stačilo namíchat beton a prostor vyplnit. Beton jsme míchali postupně, vždy asi po půl kýblu. Hustota musela být optimální-ani hustý, ani moc řídký. Takový, aby mohl dobře všude zatéct a přitom, aby nám držel alespoň trošku tvar. Každou část betonu jsme pořádně zhutnili (šťouchali jsme do toho klackem, aby to zateklo všude a nevznikly vzduchové kapsy). Po samotným rámem jsme nechali cca 1cm mezeru, kdybychom pak někdy chtěli dávat dlažbu, aby se tam vešla. Když ne, tak se to pak nějak udělá, ale rezervu máme.

 

 

Obraz2421

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druhý den jsme bednění odstranili a necháme beton vyschnout a vyzrát.  A rovnou si připravíme druhé okno.

 

 

Obraz2410

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druhé okno na terasu je větší, ale pro bednění nám stačila jedna fošna, kterou jsme opět přichytili zednickými skobami. Zde bude více betonu, takže tlak na fošnu bude větší, tak jsme ji ještě radši zapřeli dvěma cihlami.

 

 

Obraz2412

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Betonování a hutnění probíhalo stejně, jako u prvního okna.

 

 

Obraz2413

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A druhý den jsme opět bednění odstranili. Akorát si musíme dávat pozor a alespoň jeden den na beton nešlapat.

 

A příště se na betonování hlavních dveří. 🙂

 

Líbil se vám náš článek? Pokud ano, bude rádi za Sdílení a Like. Děkujeme. 🙂

 

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Directory Wizard powered by www.polldirectory.net